Z pasją o komunikacji!

Dzisiaj (5 czerwca) pojawił się na stronie BIPu MPK Wrocław projekt o nazwie „dostawa 6 sztuk fabrycznie nowych, wieloczłonowych, całkowicie lub częściowo niskopodłogowych,

jednokierunkowych tramwajów z możliwością skorzystania z prawa opcji w zakresie dostawy 19 sztuk fabrycznie nowych tramwajów”. Jak sama nazwa wskazuje, wrocławska spółka ma zamiar kupić nowe tramwaje. Wszystko byłoby świetnie gdyby nie jeden warunek: MPK musi otrzymać dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 w ramach przygotowanego wspólnie z urzędem miasta projektu ZSTS II znajdującego się w chwili obecnej na liście rezerwowej tego programu.

Początkowe informacje mówiły, że maksymalna liczba pojazdów wyniesie 25. Utrzymano te obietnice. Jest to oczywiste że końcowa liczba jest zależna od atrakcyjności oferty producentów oraz poziomu wsparcia z UE. Warunki  jakie postawiło MPK dają możliwość wzięcia udziału w przetargu praktycznie wszystkim czołowym producentom pojazdów szynowych.

Nowe pojazdy powinny być częściowo lub całkowicie niskopodłogowe  (minimum 20%), posiadać klimatyzację przestrzeni pasażerskiej oraz kabiny motorniczego, mieć możliwość zamontowania na dachu superkondensatora, posiadać system monitoringu, system informacji pasażerskiej oraz system zliczania pasażerów.  Jeżeli wszystko dobrze pójdzie to „uniwersalne” tramwaje (tzn. nadające się do jazdy po każdym torowisku) mają zostać dostarczone w 3 partiach. I do 20.05.2015 (trzy tramwaje) , druga między (kolejne trzy) 21.05 a 30.06, trzecia (do 19 sztuk) od 01.07 do 15.11. Dobra informacją jest że pojazdy nie będą przypisane do konkretnych linii.

Jak myślicie? Kto wystartuje w przetargu, a kto go wygra? Protram, Solaris, Pesa, Skoda, Modertrans? Podzielcie się ze swoimi przemyśleniami w komentarzach!

Raport specjalny: Zmiany w komunikacji miejskiej
  • Remont nawierzchni na rondzie Reagana

    W sobotę 4 czerwca 2022 r. rozpocznie się remont nawierzchni na rondzie Reagana przy peronie 1 i 2. W związku z tym swoje trasy zmienią linie tramwajowe 1, 2, 10, 33 i 70 oraz autobusowe C, D, 111,...


  • Zamknięcie mostu Piaskowego i otwarcie Pomorskiej

    Od dnia 28 maja 2022 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmian tras linii tramwajowych i autobusowych. Szczegóły znajdują się poniżej.


  • Zmiany tras linii 8, 9, 11, 17 i 23

    W związku z planowanym przeprowadzeniem prac związanych z wymianą szyn w torowisku przy moście Piaskowym, tylko w dniach 28-29 maja 2022 roku (sobota-niedziela) planowane jest wprowadzenie zmiany...


Raport specjalny: #TORYwolucja

Będą nowe tramwaje… jeśli Unia da pieniądze