Z pasją o komunikacji!

Bezpłatne przejażdżki zabytkowymi tramwajami, nauka jazdy tramwajem Skoda, zwiedzanie zajezdni, szczypta historii, muzyka na żywo, do tego food trucki, gadżety i wiele innych atrakcji.

 

Tak będzie wyglądał Dzień Otwarty MPK Wrocław, a to wszystko przy zachowaniu rygorów związanych z zagrożeniem epidemiologicznym. Dzień Otwarty MPK ruszy o godzinie 10:00 i potrwa do 16:00.

 

19 września (w sobotę), każdy zainteresowany może wejść na obiekty, które na co dzień są chronione i zamknięte dla postronnych. W ubiegłych latach MPK zapraszało wrocławian (i nie tylko) na zajezdnię Borek przy ul. Powstańców Śląskich. Tegoroczny Dzień Otwarty zorganizowany jest na zajezdni Ołbin przy ul. Słowiańskiej.

 

To nie przypadek. W tym roku obchodzimy 75-lecie powojennej komunikacji miejskiej. Dzięki olbrzymiemu wysiłkowi naszych dziadków i rodziców, na gruzach Festung Breslau w 1945 roku zaczęły kursować tramwaje. Pierwszą zajezdnią, którą udało się uruchomić, była właśnie ta przy ul. Słowiańskiej. Początkowo linia nr 1 kursowała na trasie od zajezdni do krańcówki przy zoo. Stopniowo była wydłużana, ale właśnie tu wszystko się zaczęło – mówi prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder.

 

Jedzenie, muzyka i gadżety

W sobotę zabytkowe tramwaje będą wozić uczestników Dnia Otwartego właśnie tą historyczną trasą. Natomiast całkiem już współczesny i nowoczesny autobus będzie chętnych zawoził na zajezdnię autobusową przy ul. Obornickiej, gdzie zorganizowane jest zwiedzanie obiektu. Poznać będzie można całą logistykę związaną z transportem autobusowym. W program wpisana jest oczywiście również droga powrotna do zajezdni Ołbin. To na niej MPK przygotowało atrakcje, które można streścić określeniem: rodzinny piknik.

Swoje stoisko przygotowało MPK, a na nim czekają gadżety, które będzie można wygrać w konkursach. Zaprezentują się również współorganizatorzy imprezy, firmy, które mają duży wpływ na funkcjonowanie wrocławskiej komunikacji. Zapewne spore zainteresowanie wzbudzi tramwaj Moderus Gamma, który przywiozła firma ModerTrans – podobne tramwaje już za dwa lata będą jeździć po wrocławskich torach. Kierowca firmy Mobilis – podwykonawcy MPK – zaprezentuje autobus Isuzu, nowość na naszych ulicach.

MPK zleciło kapitalny remont Skód, a tym zajmuje się firma Saatz, która postanowiła zadbać o to, aby wrocławianie na odnowione pojazdy nie czekali z pustymi żołądkami. Będzie na swoim stoisku serwować pyszności. Jakie? Kto przyjdzie, ten się przekona. Będzie można się również dowiedzieć, jak działa system informacji pasażerskiej, który dla MPK stworzyła firma SiMS. Znacznie mniej zagadkowy dla wrocławian jest przedstawiciel Mercedesa, bo nie da się nie zauważyć autobusów tej marki jeżdżących po mieście.

Jeśli darmowe przekąski komuś nie wystarczą, to do dyspozycji będą również food trucki. Odpocząć będzie można w strefie relaksu przy jazzowej muzyce na żywo. Do obejrzenia również będą filmy, których bohaterami są pracownicy MPK ze stażem pracy około czterdziestoletnim.

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Prezes MPK uhonoruje pracowników, którzy zasłużyli się w najtrudniejszym okresie pandemii i ogólnonarodowej kwarantanny. Gdy każdy, kto tylko mógł, siedział w domu, to załoga MPK ciężko pracowała na pierwszym froncie nie tylko wożąc pasażerów, ale również dostarczając do domów żywność mieszkańcom, którzy takiego wsparcia najbardziej potrzebowali.

Obecne obostrzenia nie powstrzymały MPK przed zorganizowaniem Dnia Otwartego – firma nie chciała pozbawiać mieszkańców tej corocznej komunikacyjnej fiesty. Bezpieczeństwo jednak jest na pierwszym miejscu, dlatego przewoźnik wprowadził procedury bezpieczeństwa. Na terenie zajezdni rozlokowane będą płyny do dezynfekcji rąk, a goście proszeni będą o zakrywanie ust i nosa oraz zachowywanie bezpiecznej odległości od pozostałych uczestników zabawy. Bez maseczki nie będzie możliwości przejażdżki zabytkowym tramwajem oraz autobusem na ul. Obornicką. Ponadto, pojazdy MPK będą regularnie dezynfekowane. Organizatorzy wyznaczyli także osobne wejście i wyjście z obiektu oraz proponowaną ścieżkę zwiedzania i limity osób przy poszczególnych atrakcjach – w taki sposób, aby możliwie zminimalizować ryzyko gromadzenia się tłumów w jednym miejscu.

 

Jestem przekonany, że mimo zachowania środków ostrożności, jak co roku mieszkańcy miło spędzą z nami czas – zaprasza Krzysztof Balawejder.

 

Stoisko WK

Tradycyjnie pojawi się też stoisko Wrocławskiej Komunikacji. Szykujemy dla Was wiele atrakcji, a będą nimi m. in.: bilety pamiątkowe, kasowniki, wyświetlacze oraz wystawa makiety zajezdni z klocków LEGO. Członków naszej redakcji spotkacie oczywiście przy stoisku i na terenie całej zajezdni. Jeśli chcecie porozmawiać - szukajcie! Poznacie nas po charakterystycznych biało-niebieskich koszulkach i identyfikatorach.

 

Atrakcje podczas Dnia Otwartego MPK

 • wystawa zabytkowych tramwajów,
 • wystawa zabytkowych autobusów,
 • nauka jazdy tramwajem ,
 • kącik kina historycznego MPK,
 • wystawa o historii komunikacji miejskiej we Wrocławiu,
 • zwiedzanie zajezdni (o godz. 11:00, 13:00 oraz 14:00),
 • pokaz podnoszenia tramwaju dźwigiem i hamowania tramwaju (o godz. 10:45),
 • pokaz wstawiania tramwaju (o godz. 12:30 oraz 14:15),
 • pokaz tramwaju Moderus Gamma,
 • pokaz pojazdów technicznych MPK,
 • pokaz nowych autobusów Mercedes-Benz,
 • speed interwiew MPK (od godz. 12:00)
 • koncert jazzowy,
 • warsztaty z prawidłowego wchodzenia z wózkiem do autobusu,
 • warsztaty pt. „Komunikacja miejska oczami osoby z niepełnosprawnością”,
 • pokaz dźwigu MPK
 • wycieczka do zajezdni autobusowej (o godz. 12:00, 13:00, 14:00, 15:00)
 • foodtrucki, stoiska wystawców, oddawanie krwi, animacje dla dzieci, strefa relaksu i więcej...

(na podstawie: MPK Wrocław)

Raport specjalny: Zmiany w komunikacji miejskiej
 • Remont nawierzchni na rondzie Reagana

  W sobotę 4 czerwca 2022 r. rozpocznie się remont nawierzchni na rondzie Reagana przy peronie 1 i 2. W związku z tym swoje trasy zmienią linie tramwajowe 1, 2, 10, 33 i 70 oraz autobusowe C, D, 111,...


 • Zamknięcie mostu Piaskowego i otwarcie Pomorskiej

  Od dnia 28 maja 2022 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmian tras linii tramwajowych i autobusowych. Szczegóły znajdują się poniżej.


 • Zmiany tras linii 8, 9, 11, 17 i 23

  W związku z planowanym przeprowadzeniem prac związanych z wymianą szyn w torowisku przy moście Piaskowym, tylko w dniach 28-29 maja 2022 roku (sobota-niedziela) planowane jest wprowadzenie zmiany...


Raport specjalny: #TORYwolucja

Zapraszamy na Dzień Otwarty MPK 2020!