Z pasją o komunikacji!

Przedstawiamy kilka zmian, jakie zaszły w ostatnim czasie lub zajdą na liniach podmiejskich 8xx i 9xx.

 

 

GMINA KOBIERZYCE

7 września została uruchomiona nowa linia 862B, pełniąca najprawdopodobniej funkcję szczytowej wspomagającej. Kursuje na krótkiej trasie między Bielanami Wrocławskimi a pętlą Krzyki lub Hallera. Od 29 września kursuje na niej nowy nabytek firmy Bus Marco Polo - kolejny ex-krakowski Jelcz M181MB3 Tantus. Autobus otrzymał zielono-czerwone barwy przewoźnika wraz z żółtym paskiem na górze i prezentuje się dość świeżo. Z naszych obserwacji wynika jednak, że linia 862B jak na razie nie jest zbyt popularna - jeździ nią niewielu pasażerów.

 

GMINA DŁUGOŁĘKA

W związku z pandemią koronawirusa i wprowadzeniem limitów ilości pasażerów w pojazdach, już od 1 czerwca wprowadzono obsługę niektórych kursów przez dwa pojazdy. W tym celu zakupiony został pierwszy używany Jelcz M181MB3. Oprócz niego, na dodatkowej brygadzie pojawiały się inne pojazdy, na przykład rezerwowy MAN EL283. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, liczba kursów została zwiększona na tyle, na ile pozwalała to liczebność pojazdów operatora oraz kierowców. Obecnie 20 kursów jest obsługiwanych przez dwa autobusy.

10 października ma zostać uruchomiona nowa linia 941, kursująca między Stadionem Olimpijskim a Szczodrem przez osiedle Swojczyce oraz Wilczyce, Kiełczów, Piecowice, Kamień i Długołękę. Prawdopodobnie w związku z tą zmianą, na liniach strefowych gminy pojawi się już trzeci przegubowy Jelcz, który do 2018 roku obsługiwał komunikację miejską w Krakowie i został odkupiony od MPK Tarnobrzeg.

 

GMINA CZERNICA

22 lipca, po kilkumiesięcznej przerwie zostały ponownie uruchomione linie 845 i 855. W związku z uprzednim przeniesieniem Mercedesów Conecto do obsługi linii strefowych gminy Wisznia Mała na liniach czernickich, obok biało-niebieskich SORów CN12, zaczął pojawiać się nietypowy tabor. Najpierw były to dwa Solarisy Urbino 12 najnowszej generacji, tymczasowo przeniesione z radomskiego oddziału firmy. Przelotnie pojawiły się one również na liniach wewnętrznych gminy Kąty Wrocławskie. Pod koniec wakacji Solarisy wróciły do Radomia, natomiast linie gminy Czernica były obsługiwane też MANami Lion's City (jeden z nich obecnie stracił schematy gminy Kąty Wrocławskie), jednym z Solarisów Urbino 12 kursującym normalnie na liniach gminy Miękinia, a nawet rezerwowym Solarisem Urbino 12 z 2000 roku. Od niedawna na linie 845 i 855 wrócił też jeden z Mercedesów Conecto.

 

GMINA SIECHNICE

1 września nastąpiła reorganizacja komunikacji gminnej, w wyniku której linie 830, 840, 850 zostały zastąpione liniami 83, 84, 85. Nowe linie kursują wyłącznie na terenie gminy, lecz ich rozkłady są skorelowane z koleją oraz autobusami linii 800, 810, 820. Na ostatniej z tych linii została zwiększona częstotliwość kursowania. Dodatkowo, linie 860 i 870 zostały skrócone odpowiednio do pętli Brochów i Tarnogaj.

 

GMINA KĄTY WROCŁAWSKIE

Komunikacja organizowana przez tę gminę nie przechodziła w ostatnim czasie większych zmian, ale na liniach 8x7 pojawił się nowy autobus - kolejny ZAZ A10 City. W odróżnieniu od poprzednich egzemplarzy, wyróżnia się m.in. niebieskimi tapicerkami foteli oraz automatyczną skrzynią biegów zamiast ręcznej.

 

GMINA WISZNIA MAŁA

6 lipca DLA przejęło obsługę linii strefowych 908 i 930. Wraz z tą zmianą, Urząd Miasta Wrocławia zwiększył częstotliwość kursowania linii 908. Do obsługi nowego zadania zostały oddelegowane MANy Lion's City, Mercedesy Conecto oraz SORy BN12 i CN12. W lipcu i sierpniu obsługiwał je także testowy, przegubowy Mercedes-Benz Conecto G nowej generacji. 3 października na linii 908 zadebiutował jednak Mercedes-Benz Conecto z 2019 roku, zakupiony docelowo jako rezerwa na linie strefowe tej gminy. Kolejne, nowe autobusy tego typu, mają zostać odebrane w grudniu. Autobus różni się malowaniem od przegubowych Mercedesów firmy Mobilis - posiada inne malowanie przodu z czarnym akcentem oraz żółty pasek na dole.

Raport specjalny: Zmiany w komunikacji miejskiej
  • Remont nawierzchni na rondzie Reagana

    W sobotę 4 czerwca 2022 r. rozpocznie się remont nawierzchni na rondzie Reagana przy peronie 1 i 2. W związku z tym swoje trasy zmienią linie tramwajowe 1, 2, 10, 33 i 70 oraz autobusowe C, D, 111,...


  • Zamknięcie mostu Piaskowego i otwarcie Pomorskiej

    Od dnia 28 maja 2022 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmian tras linii tramwajowych i autobusowych. Szczegóły znajdują się poniżej.


  • Zmiany tras linii 8, 9, 11, 17 i 23

    W związku z planowanym przeprowadzeniem prac związanych z wymianą szyn w torowisku przy moście Piaskowym, tylko w dniach 28-29 maja 2022 roku (sobota-niedziela) planowane jest wprowadzenie zmiany...


Raport specjalny: #TORYwolucja

Raport z życia komunikacji gminnej