Z pasją o komunikacji!

Dzięki umowie, którą MPK Wrocław właśnie podpisało z firmą EvoBus Polska, we Wrocławiu pojawią się pierwsze autobusy elektryczne. Na mocy tego kontraktu przyjedzie 11 pojazdów marki Mercedes.

 

Autobusy te będą obsługiwały linię K, prowadzącą z osiedla Gaj na północ miasta. W wyniku podpisanej umowy firma EvoBus Polska zobowiązana jest również do dostarczenia systemu ładowania pojazdów oraz przeszkolenia pracowników MPK – 25 kierowców i 18 mechaników.

 

Podpisana dziś umowa to kolejny krok w stronę taborowej rewolucji. Na owoce dzisiejszego spotkania poczekamy do czerwca przyszłego roku. Wtedy do Wrocławia przyjadą pierwsze autobusy. Z ogromną radością mogę powiedzieć, że dzięki korzystnej cenie, jaką w przetargu przedstawiła firma EvoBus Polska, będziemy mieli możliwość ogłosić przetarg na dwa kolejne autobusy – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

 

Przegubowy Mercedes eCitaro G to pojazd zasilany energią elektryczną. Dzięki nowoczesnemu i przestronnemu wnętrzu przeznaczony jest do przewozu 41 pasażerów na miejscach siedzących i 75 na stojąco. Pojazd jest w 100% niskopodłogowy, co daje komfort i bezpieczeństwo podróży osobom o ograniczonej mobilności.

 

Jesteśmy ogromnie szczęśliwi, że możemy towarzyszyć MPK Wrocław na drodze do elektromobilności. Mamy nadzieje, że będzie to droga pełna sukcesów i owocnej współpracy – mówi Artur Konarski, prezes zarządu EvoBus Polska.

 

Wartość zakupu opiewa na niespełna 45 mln zł. Pieniądze miejski przewoźnik pozyskał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

 

Gwarancja bezpieczeństwa

Zakupione przez MPK Wrocław autobusy, zostały poddane licznym testom, w celu weryfikacji bezpieczeństwa i niezawodności pojazdów. Mercedes eCitaro G sprawdził się zarówno podczas jazdy próbnej na kole podbiegunowym, gdzie na nawierzchni o niskiej przyczepności sprawdzane były systemy regulacji dynamiki jazdy, stabilizacji toru jazdy i rekuperacji energii.

Autobus z pasażerami kursował również w gorącej Hiszpanii, gdzie przy temperaturze przekraczającej 30oC  przemierzał strome podjazdy i zjazdy w górach Sierra Nevada.

 

Rewolucja taborowa

Podpisana dziś umowa na dostawę 11 nowoczesnych, elektrycznych autobusów, to kolejny krok w stronę rewolucji taborowej. W ostatnich miesiącach przewoźnik podpisał umowę z bydgoską PESĄ na dostawę nawet 40 nowych w pełni niskopodłogowych tramwajów. MPK Wrocław jest również w trakcie realizacji zamówienia na zakup 46 nowoczesnych tramwajów Moderus Gamma 2. Łączna kwota tych trzech zamówień przekracza 750 mln zł.

 

Podpisanie umowy miało miejsce w siedzibie Grupy Wróbel, autoryzowanego dealera Mercedes-Benz. Działająca we Wrocławiu firma Wróbel na co dzień zatrudnia około 800 pracowników i jest ważnym pracodawcą w regionie.

Raport specjalny: Zmiany w komunikacji miejskiej
  • Remont nawierzchni na rondzie Reagana

    W sobotę 4 czerwca 2022 r. rozpocznie się remont nawierzchni na rondzie Reagana przy peronie 1 i 2. W związku z tym swoje trasy zmienią linie tramwajowe 1, 2, 10, 33 i 70 oraz autobusowe C, D, 111,...


  • Zamknięcie mostu Piaskowego i otwarcie Pomorskiej

    Od dnia 28 maja 2022 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmian tras linii tramwajowych i autobusowych. Szczegóły znajdują się poniżej.


  • Zmiany tras linii 8, 9, 11, 17 i 23

    W związku z planowanym przeprowadzeniem prac związanych z wymianą szyn w torowisku przy moście Piaskowym, tylko w dniach 28-29 maja 2022 roku (sobota-niedziela) planowane jest wprowadzenie zmiany...


Raport specjalny: #TORYwolucja

Do Wrocławia trafią pierwsze autobusy elektryczne