Z pasją o komunikacji!

Po okresie faworyzowania komunikacji tramwajowej, nadszedł czas, aby pomyśleć także o autobusach. Plan jest prosty – 100 nowych autobusów we Wrocławiu na liniach miejskich. Pozostaje jednak pytanie, czy jest to możliwe?

Dotychczas inwestowano głównie w nowe linie tramwajowe i same pojazdy szynowe, zaniedbując autobusy. W naszej flocie jest mnóstwo starych i wysłużonych wozów. Podjęto decyzję, na mocy której mnóstwo starszych pojazdów zostanie wycofanych z ruchu, a ich miejsce zastąpią nowe – niskopodłogowe i klimatyzowane. Mowa jest o 100 wozach. Oczywistym wydaje się fakt, że MPK nie jest w stanie kupić, ani nawet wypożyczyć takiej ilości pojazdów. To powoduje, że w niedługim czasie niektóre linie miejskie (wciąż nie wiadomo dokładnie które) będą obsługiwane przez innego przewoźnika np. DLA czy Sevibus. W tej sprawie w połowie przyszłego roku MPK ogłosi przetarg. Wiadomo jedynie, że miejski przewoźnik chce podpisać kontrakt z podwykonawcą na okres 10 lat. Mniej więcej w tym samym czasie MPK wydzierżawi 45 nowych autobusów, przy czym 10 przegubowych i 35 krótkich.

Jak sądzicie, czy wizja stu nowych, klimatyzowanych autobusów za pół roku jest realna, czy też możemy ją sobie wsadzić między bajki?

Raport specjalny: Zmiany w komunikacji miejskiej
  • Remont nawierzchni na rondzie Reagana

    W sobotę 4 czerwca 2022 r. rozpocznie się remont nawierzchni na rondzie Reagana przy peronie 1 i 2. W związku z tym swoje trasy zmienią linie tramwajowe 1, 2, 10, 33 i 70 oraz autobusowe C, D, 111,...


  • Zamknięcie mostu Piaskowego i otwarcie Pomorskiej

    Od dnia 28 maja 2022 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmian tras linii tramwajowych i autobusowych. Szczegóły znajdują się poniżej.


  • Zmiany tras linii 8, 9, 11, 17 i 23

    W związku z planowanym przeprowadzeniem prac związanych z wymianą szyn w torowisku przy moście Piaskowym, tylko w dniach 28-29 maja 2022 roku (sobota-niedziela) planowane jest wprowadzenie zmiany...


Raport specjalny: #TORYwolucja

100 nowych autobusów