Z pasją o komunikacji!

Jechałem wczoraj K w stronę Gaju i przejeżdżałem przez skrzyżowanie przy Galerii Dominikańskiej. Tam autobus miał skręcić w prawo. Udało się to, ale dopiero na CZWARTYM cyklu.

Zwracam uwagę, że to nawet nie był skręt w lewo, a w prawo. W czasie, gdy my staliśmy na światłach, obok przejeżdżały samochody prosto nie stojąc w korku.
Pomyślałem, że trasę linii K można by usprawnić, puszczając tę linię tak: na skrzyżowaniu przy Galerii Dominikańskiej prosto, przystanek na wspólnym z liniami D i N w stronę Psiego Pola, następnie na Podwalu w prawo, do Dworcowej wraz ze 145 i 146. Odcinek od przystanku Dworcowa do Dworzec Główny PKP jest masakrą dla tych dwóch linii (przejazd powinien trwać pół minuty, a nie 3, ale niestety wykonuje się dwa skręty na krótkim odcinku), więc K miałoby skręcać za przystankiem Dworcowa w lewo, a następnie w prawo w Pułaskiego. Mijając przystanek Dawida (który mógłby nie być pomijany na czas remontu dworca PKS), K dojeżdżałoby do przystanku Dyrekcyjna przy samym PKS-ie i zatrzymywałoby się na nim, a następnie wkraczało na swoją obecną trasę, z pominięciem drugiego przystanku Dyrekcyjna (czyli tego, na którym się również dziś nie zatrzymuje). W stronę Kamieńskiego trasa mogłaby pozostać bez zmian.

 

Dlaczego ten pomysł jest dobry?

 • Nie dubluje trasy żadnej linii.
 • Nie czeka na opisanym wcześniej prawoskręcie.
 • Nie pomija żadnych ważnych miejsc.
 • Przystanek Galeria Dominikańska stoi wtedy faktycznie przy Galerii, a nie przy Teatralnej/ Eurece/ Wzgórzu Partyzantów.

Dlaczego ten pomysł nie jest gorszy?

 • Nie pomija dworca PKP.
 • Nie pomija dworca PKS.
 • Sunie ulicą Dyrekcyjną, prawdopodobnie nie zatrzymując się w ogóle na światłach.
Raport specjalny: Zmiany w komunikacji miejskiej
 • Remont nawierzchni na rondzie Reagana

  W sobotę 4 czerwca 2022 r. rozpocznie się remont nawierzchni na rondzie Reagana przy peronie 1 i 2. W związku z tym swoje trasy zmienią linie tramwajowe 1, 2, 10, 33 i 70 oraz autobusowe C, D, 111,...


 • Zamknięcie mostu Piaskowego i otwarcie Pomorskiej

  Od dnia 28 maja 2022 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmian tras linii tramwajowych i autobusowych. Szczegóły znajdują się poniżej.


 • Zmiany tras linii 8, 9, 11, 17 i 23

  W związku z planowanym przeprowadzeniem prac związanych z wymianą szyn w torowisku przy moście Piaskowym, tylko w dniach 28-29 maja 2022 roku (sobota-niedziela) planowane jest wprowadzenie zmiany...


Raport specjalny: #TORYwolucja

Koncepcja usprawnień linii K